انجمن طبیعت گردی تاگاره اوز

به مناسبت روز و هفته هوای پاک، انجمن علمی فرهنگی، طبیعت گردی تاگاره اوز اقدام به برگزاری برنامه پیاده روی و دعوت از عموم مردم اوز کرد، در این همایش، که از روبروی شهرداری اوز به سمت پارک نوروز آغاز شد، بیش از ١٠٠ نفر حضور داشتند. هدف از برگزاری پیاده روی سلامتی و تشویق مردم برای توجه بیشتر به هوای پاک و ترویج ورزش همگانی بود.

cleanday.evaz2

پس از طی مسیر، مهشید خضری، دبیر انجمن تاگاره، از همراهی  همه مردم در روز هوای پاک و برنامه صبحگاهی که به پیاده روی اختصاص یافته بود تشکر و از انجمن تاگاره و نواندیشان که پشتیبانی مالی برنامه را بر عهده داشتند سپاسگزاری کرد و گفت امیدواریم این همایش ها هر ماه ادامه داشته باشد.


cleanday.evaz7

cleanair.evaz9

cleanday.evaz8

سید یوسف حسینی، رییس اداره ورزش و جوانان اوز، نیز طی سخنانی از مسئولان و افراد شرکت کننده تشکر کرد و درباره اهمیت و جایگاه ورزش، برگزاری هر چه بیشتر همایش های عمومی، آماده کردن زیرساخت ها جهت برگزاری بهتر برنامه ها و روز هوای پاک توضیحاتی را ارائه داد.


cleanday.evaz6


برنامه با نرمش صبحگاهی که بر عهده ارسلان خضری بود و صرف صبحانه پایان یافت.

انجمن تاگاره از همه همشهریانی که در ساعت 7 صبح زیبای روز جمعه ٢٩ دی ماه 96 همراهی کردند و از نیروی انتظامی که برای حفظ امنیت شهروندان از ابتدا تا پایان برنامه حضور داشتند سپاسگزاری و قدردانی می کند.


cleanday.evaz5cleanday.evaz4cleanday.evaz3 

 نامگذاری روز هوای پاک

 

به طور کلی، در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می گردد که از جمله آن ها روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره می باشد. روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و غیره در کشورهای مختلف نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است.

 

clean day.evaz

در ایران نیز بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز، مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند.

 

گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.

 

آلودگی هوا

 

آلودگی هوا یعنی حضور یک، چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد، به اندازه ای است که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات، گیاهان و اموال شود. اما پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از ره آوردهای انقلاب صنعتی است که از سیصد سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می شود. تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال، نفت، گاز و در نهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد، فرآورده های مضر و زیان بخشی را به همراه می آورد که حیات موجودات زنده به ویژه انسانها را تهدید می نماید.

از نخستین دهه های قرن بیستم، به دنبال مشاهده ارتباط میان آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، بسیاری از کشورهای صنعتی پیشرفته، تحقیقات و برنامه های علمی برای کنترل آلاینده های بسیار مضر را آغاز نمودند، اما متاسفانه در اکثر قریب به اتفاق کشورهای در حال رشد این مسئله آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و وضعیت آلودگی هوا در شهرهای بزرگ رو به وخامت گذاشته است.

 

هوای پاک، روز هوای پاک، 29 دی روز هوای پاک

 

کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی است.

 

منابع آلودگی هوا:

منابع آلوده کننده هوا به دو قسمت طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود.

۱- منابع طبیعی

– فعالیت های آتشفشانها و آتش سوزی جنگل ها

– گرد و غبار طبیعی

– دود و منوکسید کربن ناشی از آتش سوزی ها

– گاز رادون ناشی از کانی های زمین

– درختان کاج که ترکیبات آلی را از خود متصاعد می کنند.

 

۲- منابع مصنوعی:

وسایل نقلیه موتوری مشکلی اساسی هستند که دی اکسید نیتروژن که مهمترین آلوده کننده هوا است را تولید می کنند. سایر منابع مصنوعی آلوده کننده هوا عبارتند از زغال سنگ، صنایع مختلف آلودگیهای ناشی از سوزاندن بقایای کشاورزی و … .

 

آلودگی هوا و مسمومیت گیاهان

گیاهان، قربانیان ناخواسته آلودگی هوا هستند و بر اثر آلودگی هوا مسموم می شوند. بر این اساس، با این که گیاهان از عوامل مهم کاهش آلودگی هوا بـه شمـار می آینـد، ولـی افزایـش مقـدار و غلظت آلوده کننده ها در 10 سال گذشته موجب شده تا گیاهان نیز آسیب ببینند. تحقیقات نشان می دهد یکی از این عوامل تاثیرگذار، دی اکسید گوگرد است، این گاز در فضا اکسید می شود و در بخار آب حل می گردد و به این ترتیب، اسیدسولفوریک تولید می کند. این اسید باعث افزایش اسیدیته باران می شود و مسمومیت موضعی در گیاهان به وجود می آورد. همچنین این گاز از طریق روزنه ها وارد گیاهان می شود و با آب موجود در گیاه، تولید اسید می کند که این اسید باعث مسمومیت گیاه، تخریب روزنه ها و مانع فتوسنتز می شود.

 

آلودگی هوا و آثار آن بر بارداری

تحقیقات نشان داده است طیف وسیعی از اختلالات و عوارض آلودگی هوا بر دستگاه تولید مثل، باردای، جنین و نوزاد اثر می گذارد. همچنیـن تحقیقاتـی در مـردان درخصـوص تغییـرات کیفـی و کمـی اسپـرم صتورت گرفته که نشان دهنده نقش منفی آلاینده هایی مثل سرب، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق است.

 

بررسی ها نشان می دهد؛ اثرات آلاینده ها بر جنین شامل عوارضی مانند وزن پایین زمان تولد، تاخیر رشد داخل رحمی و مرگ داخل رحمی است که آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق، بیشترین تاثیر را در این میان دارند. میزان مواجهه مادر با گروهی از ذرات معلق یا هیدروکربـن در هشتمیـن مـاه بارداری بـر رشد جنین اثر مستقیم دارد. این اتفاق بیشتر در نواحی صنعتی و شهرهای بزرگ بویژه در زمستان رخ می دهد. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می دهد زنان بیشترین گروه آسیب پذیر و در معرض خطر آلودگی هوا در منزل هستند.

 

اصل پنجاهم قانون اساسی:

 

((در جمهوری اسلامی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می شود. از این رو، فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست و یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا نماید، ممنوع می باشد)).

 

۱- زندگی پایدار یعنی هماهنگی و سازگاری با طبیعت.

۲- زندگی سالم و پایدار در گرو رفتار منطقی ما با قوانین طبیعت است.

۳- درخت یعنی اکسیژن، یعنی آب، یعنی رودخانه، یعنی غذا، یعنی زندگی.

۴- غفلت از محیط زیست، اهداف توسعه را تضعیف می کند.

۵- احترام به طبیعت احترام به زندگیست و احترام به زندگی احترام به خالق است.

۶- گونه زنده ای که امروز ناپدید می شود، فردا دیگر سر بر نخواهد داشت.

۷- حفظ محیط زیست، تزریق روح تازه و با نشاط به زندگیست.

۸- مرگ هر بوته سبز؛ مرگ ما انسان هاست.

۹- زمین برای بقای خود به دست ها و اندیشه ها و اراده های راسخ ما نیاز دارد.

۱۰-همراه با طبیعت ، همگام با سلامتی .

۱۱- با طبیعت زندگی می کنیم؛ بدون آن می میریم.

۱۲- تداوم حیات، در گرو حفاظت از تنوع زیستی است.

۱۳- هر درختی که فرو می افتد، نفس گرم زمین است که در سینه می شکند.

۱۴- نفس؛ کمترین خواهش ما از دنیا است.

۱۵- هوا؛ این عنصر حیاتی زندگی را آلوده نکنیم.

۱۶- بیایید هوایی پاک و آسمانی آبی را به کودکان مان هدیه کنیم.

۱۷- استفاده از وسایل نقلیه عمومی و گسترش فضای سبز، موثرترین راهکار کاهش آلودگی هواست.

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی